İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Kene İlaçlama

kene

Kene, 8 bacağı olan ve her bacağının ucunda hayvanlara rahat tutunabilmek için çengel olan bir canlıdır. Kafası vücuduna göre çok küçüktür. Keneler yumurtadan çıktıklarında 6 bacakları olur, erginliğe ulaştıklarında bacaklar 8e tamamlanır. Kenelerin birçoğunda göz bulunmamaktadır.

Kene nerede yaşar?

Kene, hayvanların üzerinde ve yeşilliğin olduğu yerlerde yaşar. Hayvanlardan özellikle evcil hayvanlardan insanlara kolaylıkla geçebilir ve ısırabilirler.

Kene ne ile beslenir?

Kene, hayvanlardan ve insanlardan kan emerek besin ihtiyacını karşılayan bir canlıdır. İnsanların kanını emdiği için kene ilaçlama önemli bir işlemdir.

Kene nasıl ürer?

Kene, yumurtlama yöntemi ile çoğalan bir canlıdır. Çiftleşmeden sonra erkek kene ölür. Kene, yumurtalarını çalılıklara bırakır. Belirli bir zaman sonra açılan yumurtalardan çıkan yavru kenelerin 3 çift bacağı olur. Ergin olduklarında 4e tamamlanır.

Kenenin zararları nelerdir?

Kene kan emerek beslendiği için hastalık bulaştıran bir canlıdır ve bulaştırdığı en önemli hastalık kırım kongo kanamalı ateşidir. Kenenin ısırması ve bu hastalık sonucu birçok insan hayatını kaybetmiştir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında hemen en yakın bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Kene ile nasıl mücadele ederiz?

Kene ile mücadele etmek çok zor ve tehlikelidir. Kesinlikle bireysel olarak ilaçlama yapılacak bir işlem değildir. Kenelerin bulunduğu ortamları ilaçlamak için işinde uzman bir ilaçlama firmasını arayıp, randevu alınmalıdır. Hayvanların üzerinde bulunan keneler için de veterinerden yardım alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir